تبلیغات
وب سایت دنیای دانستنی - مس از كانه تا فرآورده
 
وب سایت دنیای دانستنی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : sajjad yaghoobi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1391
مس در طبیعت:
   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مس طبیعی در حالت آزاد به‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ی آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.
   عیار چنین مسی اگر به‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% می باشد.
  مس در طبیعت:
   مس در طبیعت به صورت مس خالص، سولفیدی یا اکسیدی موجود است که بیشتر به حالت کانی‌های سولفیدی چون کالکوپیریت، بورنیت و کالکوزیت یافت می‌شود. مقدار درصد مس شامل 0.5% مس در معادن روباز تا 1-2% در معادن زیرزمینی است (فرجی، 1371).
   مس طبیعی در حالت آزاد به‌صورت توده‌های بزرگ یا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین در قشر زمین بوجود آمده است. در واقع این نوع مس در طبیعت زیاد نیست و فقط در بعضی نقاط دنیا مانند نواحی دریاچه‌ی «سوپریور» در ایالات متحده‌ی آمریکا، در کشور بولیوی، چین، شیلی و ایران دیده شده‌ است.
   عیار چنین مسی اگر به‌صورت توده‌ای باشد، بیش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% می باشد.
   کانه‌های اکسیدی مس بیشتر در قشری از زمین که نزدیک به سطح است، پیدا می شود و در اثر تغییرات جوی و واکنش‌های آرام شیمیایی که در رگه‌های سولفیدی کانه‌دار مس صورت می‌گیرد، بوجود می‌آیند. از طرف دیگر آب‌های طبیعی که حاوی CO2 می باشد، بر روی کانه‌های سولفیدی اثر کرده و بتدریج آن‌ها را به کربنات، اکسید، سولفات و گاهی اوقات آن‌ها را به سیلیکات مس تبدیل می‌کند. کانه‌های سولفیدی مس که مهم‌ترین ماده‌ی اصلی مس را تشکیل می‌دهند، در حدود 95% از محصولات مس دنیا را شامل می‌شوند.
   بیشترین تجمعات كانی‌‌زایی مس جهان، در میشیگان و آریزونای آمریكا، آلمان، روسیه و استرالیا دیده می‌شود (mineral.galleries.com).
  

كانی‌زایی آزوریت و مالاكیت

آثار كانی‌زایی مالاكیت
    خصوصیات كانسارهای فلزی:
   كانسارهای فلزی گسترش وسیع و شكل متنوعی دارند. این كانسارها در مقایسه با لایه‌های زغال، سخت‌ترند، بنابراین برای حفر این قبیل موادمعدنی، بایستی از روش آتشباری استفاده كرد.
   كانسارهای فلزی به اشكال مختلف دیده می‌شوند. برخی از آن‌ها لایه‌ای شكلند مانند بعضی از معادن آهن. یكی از عمومی‌ترین اشكال كانسارهای فلزی حالت رگه‌ای است. در چنین حالاتی، ماده‌ی معدنی به‌صورت یك رگه در داخل شكستگی و شكاف سنگ‌های درون‌گیر را پر می‌كند. ضخامت رگه معمولاً ثابت نیست و در قسمت‌های مختلف آن تغییر می‌كند.
   گاهی از اوقات، ماده‌ی معدنی منشا ماگمایی دارد و به‌صورت توده‌ای تجمع می‌یابد. مواد فلزی را به شكل‌های دیگر نیز می‌توان مشاهده كرد.
   یكی از خصوصیات كانسارهای فلزی این است كه برخلاف كانسارهای رسوبی، سنگ درون‌گیر ماده‌ی معدنی دقیقاً مشخص نیست، یعنی تغییرات عیار ما در سنگ‌های ناحیه تدریجی است و به‌عبارت دیگر، سنگ درون‌گیر، بتدریج به ماده‌ی معدنی تبدیل می‌شود. در چنین حالاتی، بایستی حدود ماده‌ی معدنی را با اندازه‌گیری‌ مرتب عیار آن در سنگ‌ها، تعیین كرد

 كانه‌های مس:
   مس در ساختمان بلورین 250 كانی می‌نشیند ولی تنها شماری اندك از آن‌ها از نقطه‌نظر اقتصادی اهمیت دارند. از این میان، شماری از كانی‌ها كه فراوان‌ترین كانه‌‌های اصلی مس می‌باشند، از اهمیت ویژه برخوردارند. همانند: كالكوپیریت CuFeS2، كالكوسیت Cu2S، كوولین CuS، بورنیت Cu5FeS4، مس طبیعی Native Copper، مالاكیت Cu2(CO3)(OH)2 و آزوریت Cu3(CO3)2(OH)2.
   برخی دیگر از كانی‌های مس گرچه فراوانند ولی به صورت كانه یا عنصر جنبی در فرآوری و استخراج بدست می‌آیند. همانند تترائدریت Cu12Sb4S13، آنارژیت Cu3AsS4 و بورنونیت CuPbSbS3.
   در فرآیند پیدایش، اكسیداسیون و انباشتگی دوباره‌ی مس كانی‌های مس نظم خاصی می‌گیرند. به‌گونه‌ای كه وجود یك كانی می‌تواند مبین وقوع یكی از پدیده‌ها در زون خاص باشد. كانی‌های زون هیپوژن شامل: كالكوپیریت، بورنیت، تترائدریت، بورنونیت، بورونیت و انارژیت بوده كه عوامل درونی، فشار و دما سبب پیدایش آن‌ها می‌شود. كانه‌های زون سوپرژن از محلول‌های حاصل از شستشوی كانه‌های هیپوژن بدست می‌آیند. این كانی‌ها عبارتند از كالكوسیت، كوولیت و بورنیت. كانه‌های زون اكسیدی بر اثر اكسیداسیون كانی‌های زون هیپوژن و زون سوپرژن به وجود می‌آیند. این كانی‌ها عبارتند از مالاكیت، آزوریت، كوپریت، تنوریت، مس طبیعی و كریزوكولا.
   لازم به‌ذكر است بعضی از كانی‌ها هم می‌توانند به زون هیپوژن و هم به زون سوپرژن متعلق باشند مثل كالكوسیت و بورنیت (خوئی و همكاران، 1378).


فراوان‌ترین كانه‌‌های اصلی مس

تصویر شماتیك از چگونگی بوجودآمدن ذخایر مس پورفیری

    انواع ذخایر مس:

   1- ذخایر مس پورفیری:
   این ذخایر، كانسارهای استوك‌ورك تا افشان بزرگ و عیار پایین مس هستند كه ممكن است دربردارنده‌ی مقادیر ناچیز اما قابل بازیافت مولیبدن، طلا و نقره نیز باشند. این ذخایر معمولاً كانسارهای مس - مولیبدن- یا مس - طلا هستند. ارزش این كانسارهای تابعی از روش‌های معدنكاری حجیم، اعم از روباز و یا درصورت زیرزمینی بودن، استخراج بلوكی است. بیشتر این كانسارها دارای 0.4 تا 1% مس و تناژی تا 1000 میلیون تن هستند.
   عیار و تناژ یك ذخیره، مقدار كل فلز ذخیره را مشخص می‌كند، اما افت پیاپی قیمت مس سبب شده تا در سال‌های اخیر به عیار اهمیت بیشتری داده‌ شود.
   استخراج انتخابی در این معادن، امری ناممكن است و سنگ میزبان، استوك‌ورك و افشان باید یك‌جا استخراج شود و از این راه برخی از بزرگ‌ترین حفره‌های ساخت بشر در پوسته‌ی زمین ایجاد شده است. یك كانسار نمونه‌ی مس پورفیری، توده‌ی نفوذی مركب، استوانه‌ای و استوك‌مانندی است كه رخنمونی كشیده یا نامنظم با ابعادی در حدود 2×1.5 كیلومتر دارد و اغلب، سنگ‌هایی متوسط‌دانه با بافتی همسان‌دانه آن را دربرمی‌گیرد. بخش مركزی توده‌ی نفوذی كه بخش پورفیری آن است، دارای بافت پورفیری است كه به یك دوره‌ی سردشدگی سریع اشاره دارد و منجر به تشكیل زمینه‌ی ریزدانه در سنگ می‌شود


2- ذخایر سولفیدی مس:

   بیشتر این نهشته‌ها در محیط‌های دریایی یا دلتایی غیرآتشفشانی یافت می‌شوند. این نهشته‌ها، از نظر زمانی و مكانی پراكندگی گسترده از پروتروزوئیك تا ترشیاری دارند و تناژ آن‌ها می‌تواند از چندصد میلیون تن تا مقادیر نیمه اقتصادی متغیر باشد. به‌طور كلی از نظر شكل، عدسی‌مانند تا چینه‌سان بوده و درازا در آن‌ها دست‌كم ده برابر پهناست. در بیشتر موارد، بیش از یك لایه‌ی ماده‌ی معدنی وجود دارد.
   عیار بیشتر كانسارهای بهره‌برداری شده یا در دست بهره‌برداری از 1.18 تا 5% مس تغییر می‌كند. اما كانسارهایی با عیار كمتر، پشتوانه ای معتبر هستند. تناژ نیز می‌تواند بسیار زیاد باشد.
   بیشتر كانسارهای اصلی در شیل‌های آهكی احیاشده‌ی پیریتی سرشار از مواد آلی، یا هم‌ارز دگرگونی آنها یافت می‌شوند، اما تقریباً 3/1 باقی‌مانده‌ی آن‌ها در ماسه‌سنگ‌هاست. این سنگ‌های میزبان، در رسوب‌های بی‌اكسیژن‌پارالیك دریایی (یا رسوب‌های دریاچه‌ای شور بزرگ‌مقیاس) یافت می‌شود كه بلافاصله بر روی رسوب‌های تخریبی قاره‌ای سرخ و اكسیدشده، واقع است. این‌گونه‌ نهشته‌ها در توالی‌های سنگی، پس از نخستین پیدایش لایه‌های سرخ (2400 میلیون سال) قرار دارند و سن آن‌ها تا امروز می‌رسد. مهم‌ترین و فراوان‌ترین نهشته‌ها در سنگ‌های پروتروزوئیك بالایی و پالئوزوئیك بالایی قرار دارد كه در نواحی خشك و نیمه‌خشك محیط‌های كافتی قاره‌ای، حداكثر دارای عرض‌های 20 تا 30 از دیرینه‌استوا تشكیل شده‌اند. در بسیاری مناطق، این سنگ‌ها دارای میان‌لایه‌هایی از سنگ‌های تبخیری است. در مرز اكسایش – كاهش، توالی بالارونده‌ی كانی‌ها در منطقه‌ی مینرالیزه، شامل همه‌ی كانی‌های زیر یا برخی از آن‌هاست:
   هماتیت، مس آزاد، كالكوسیت، بورنیت،‌ كالكوپیریت، گالن، اسفالریت و پیریت(مر و همكاران، 1379).

نمایی از وضعیت ذخایر مس سولفیدی

نمونه‌ای از یك ذخیره‌ی Stratabound
 
   3- ذخایر Stratabound:

   این ذخایر، تولیدكننده‌های اصلی سرب و روی و گاه فلوریت و باریت هستند. در برخی میدان‌های معدنی، به‌ویژه نواحی معدنی ایرلند مركزی، مس دارای اهمیت است.
   از نظر عیار در تعدادی از معادن جهان، نقره و مس و همین‌طور كادمیم و ژرمانیم، فرآورده‌های جنبی مهمی به‌شمار می‌روند.
   فلزاتی كه در نهشته‌های تیپ ماسه‌سنگی به مقدار قابل توجه وجود دارند عبارت‌اند از: اورانیوم، وانادیم، مس، نقره، سلنیم و مولیبدن. یك ذخیره ممكن است دربردارنده‌ی یك یا شماری بیشتر از این فلزها به هر نسبتی باشد، البته به‌جز وانادیم و مس كه معمولاً استثناء هستند. مقدار اورانیم، وانادیم و مس به‌گونه‌ای شگفت‌آور در یك ذخیره و نیز میان ذخایر مختلف متغیر است و میزان نوسان عیار برخی كان‌تن‌ها ارایه‌ی یك عدد میانگین كلی را ناممكن می‌سازد

پی‌جویی و اكتشاف ماده‌ی معدنی:
   از نقطه‌نظر عملیاتی كه سبب می‌شود یك كانسار به صورت معدن درآید، می‌توان دو مرحله‌ی مختلف پی‌جویی یا اكتشاف ناحیه‌ای و اكتشاف منطقه‌ای را از یكدیگر متمایز كرد. هدف از عملیات پی‌جویی آن است كه با توجه به معیارها و نشانه‌های مختلف و با استفاده از روش‌های پی‌جویی موقعیت كانسار و وضعیت عمومی آن مشخص شود.
   پس از اینكه در نتیجه‌ی فعالیت‌های مرحله‌ی پی‌جویی، مناطق امیدبخش ناحیه مشخص گردید،‌ عملیات اكتشاف منطقه‌ای آغاز می‌گردد. این عملیات در منطقه‌ای كه در مقایسه با نواحی مورد پی‌جویی كوچك است،‌ متمركز می‌شود و بدین ترتیب،‌ انتخاب مركز عملیات آسان‌تر می‌گردد.
   هدف از اكتشاف منطقه‌ای آن است كه اطلاعات كاملی درباره‌ی شكل‌، ابعاد،‌ كیفیت، ذخیره و مشخصات فنی منطقه و وضعیت اجتماعی و به‌طور كلی هر اطلاعاتی كه برای منطقه لازم است،‌ فراهم گردد. این اطلاعات باید به‌ اندازه‌ای روشن و كامل باشد كه طراحان بتوانند حتی بدون رویت مستقیم منطقه،‌ طرح معدن را تهیه كنند. توجه به وضعیت اجتماعی منطقه و نواحی اطراف آن، مسئله‌ی تامین نیروی انسانی آینده‌ی معدن را ساده‌تر می‌كند.
   یكی از نكات مهمی كه بایستی در این مرحله تعیین شود، عمق اكتشاف است. به عبارت دیگر، بایستی مشخص كرد كه عملیات اكتشافی تا چه عمقی باید صورت گیرد و به مسائل متعددی از قبیل مشخصات ماده‌ی معدنی، ارزش اقتصادی آن، فن معدن‌كاری، نیاز به ماده‌ی معدنی و مسائل نظیر آن بستگی دارد (مدنی، 1366).

نمونه‌برداری در مرحله‌ی پی‌جویی و اكتشاف ماده‌ی معدنی

نمایی از دستگاه‌های حفاری اكتشافی

    در واقع هدف از اكتشاف منطقه‌ای،‌ بررسی و شناسایی مسائلی است كه برای تعیین مشخصات صنعتی یك كانسار لازم است. اولین هدف، تعیین مشخصات كمی و كیفی توده‌ی معدنی و شناسایی شرایط طبیعی و اقتصادی و نحوه‌ی پیدایش آن است. مشخصات كمی كانسار، با داشتن حجم آن تعیین می‌شود و بنابراین در این قسمت، بایستی شكل و ابعاد آن را مشخص كرد.
   برای تعیین مشخصات كیفی، نه تنها بایستی تركیب شیمیایی و كانی‌شناسی توده را در نظر گرفت، بلكه بایستی خواص تكنولوژیكی و عیار آن را نیز مشخص كرد. در واقع مشخصات كیفی و كمی كانسار بایستی در ارتباط با هم مورد مطالعه قرار گیرند.
   ضمن اكتشاف منطقه‌ای باید مسائل متعددی نظیر پدیده‌های زمین‌شناسی، معدنی و اقتصادی را درنظر گرفت. مشخصات یك توده‌ی معدنی در مقیاس وسیعی تغییر می‌كند و به‌خصوص این تغییر در مشخصاتی نظیر عیار و شكل بیشتر مشهود است. به‌عنوان مثال، در كانسارهای لایه‌ای تغییرات شدید كمتر دیده می‌شود و حال آنكه در دودكش‌های آتشفشانی، كانسارهای شاخه‌ای شكل و مناطق رگه‌های مركب، غالباً تغییرات زیادی به چشم می‌خورد. مشخصات كیفی نیز عموماً متغیر است و بعضی اوقات به‌طور ناگهانی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر تغییر می‌كند و این امر در كانسار فلزات كمیاب و گرانبها بیشتر دیده ‌می‌شود. به‌‌طور كلی تمام روش‌های اكتشافی بر مبنای تعیین این نوع تغییرات استوار است. بدین ترتیب، وظیفه‌ی اصلی متخصصین اكتشاف‌، مطالعه‌ی آن دسته از فرآیندهای زمین‌شناسی است كه در كیفیت، شكل،‌ فرم و پیدایش كانی موثر است

 پی‌جویی و اكتشاف مس:
   در پی‌جویی ذخایر معدنی مس از تكنیك‌ها و تئوری‌های زمین‌شناسی و ژئوفیزیكی فراوانی استفاده می‌شود. كاربرد قوائد زمین‌شناسی در درجه‌ی نخست اهمیت قرار دارد چرا كه هر كار اكتشافی در آغاز بر درك و تجزیه و تحلیل صحیح پیدایش ماده‌ی معدنی و گزینش ناحیه‌ی مناسب اكتشاف استوار است ذخایر بزرگ رسوبی و پورفیری با داشتن زون‌های گسترده‌ی دگرسانی و با توجه به رنگ كانی‌ها و پدیده‌های نمادین كانسار با داده پردازهای ماهواره‌ای به آسانی قابل دسترسی است ولی در صورت پوشیده بودن كانسار در زیر توده‌های بی‌بار گزینش استراتژی اكتشافی برای رسیدن به آن الزامی است. بنابراین اكتشاف باید برپایه‌ی نظریات زمین‌شناسی، ژئوفیزیكی، ژئوشیمیایی و نمونه‌گیری سه بعدی از طریق حفاری باشد (خوئی و همكاران، 1378).
   به‌طور معمول در اكتشاف كانسارهای مس با توجه به تیپ كانی‌سازی می‌توان از داده‌های ژئوفیزیكی هوایی استفاده نمود. برای مثال، كانسارهای نوع ماسیوسولفید را می‌توان مستقیماً با روند الكترو مغناطیس (EM) مشخص نمود. در این حالت محدوده‌ی كانی‌سازی را به‌صورت یك توده‌ی كاملاً رسانا در نقشه‌ی مقاومت ویژه می‌توان مشاهده نمود.
   برای سایر انواع كانی‌سازی مس مانند نوع پورفیری، اسكارن، رگه‌ای كه به نوعی مرتبط با توده‌های نفوذی و عوامل ساختاری گسل‌ها یا كنتاكت لایه‌ها می‌باشند، توده‌ی معدنی را به‌طور مستقیم نمی‌توان مشخص نمود، بلكه با استفاده از داده‌های ژئوفیزیك هوایی محل توده‌های نفوذی و گسل‌های عبوری‌ از نزدیكی و یا مرتبط با آن‌ها و نیز نواحی آلتراسیون تعیین گشته و براساس آن‌ها نواحی جهت پی‌جویی معرفی می‌گردند. در حقیقت در این حالت از ژئوفیزیك به‌طور غیرمستقیم برای پی‌جویی و یافتن ذخایر مس استفاده می‌شود (گفتگوی شفاهی با آقای حسن خیرالهی، كارشناس بخش ژئوفیزیك هوایی سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی كشور، اسفند 1383).

آتشباری در معدن مس سرچشمه جهت استخراج ماده‌ی معدنی

    استخراج مواد معدنی:

   استخراج روباز قدیمی‌ترین روش استخراج از معادن است. بیش از دو سوم موادمعدنی جامد جهان به طریق روباز استخراج می‌شوند. اصولاً به‌دلایل فنی و اقتصادی سعی می‌شود كه كانسارهای سطحی و بسیاری از كانسارهای نزدیك به سطح، به طریق روباز استخراج شوند. زیرا مزایای معادن روباز، هزینه‌ی كم استخراج، نبود مسائل مربوط به نگهداری، تهویه و روشنایی فضاهای زیرزمینی، استخراج روباز را پرجاذبه می‌سازد.
   اغلب معادن سنگ‌های ساختمانی، فلزات كم‌عیار كلیه معادن لیگنیت و پاره‌ای از معادن زغال‌سنگ به طریق روباز استخراج می‌شوند.
   در معادن روباز امكان به‌كار انداختن ماشین‌آلات بزرگ و به‌طور كلی مكانیزه كردن عملیات استخراجی آسان‌تر است و بدین وسیله می‌توان هزینه‌های استخراجی را كاهش‌داد. همچنین راندمآن‌هایی كه از معادن روباز بدست می‌آید گاهی چندین برابر (تا 20 برابر و بیشتر) معادن زیرزمینی است. به‌عبارت دیگر یك كارگر به ازای یك شیفت كار در یك معدن روباز چندین برابر همكار خود در معادن زیرزمینی تولید می‌كند.
   عامل اصلی تعیین ابعاد معدن روباز شكل كانسار است ولی غالباً برای استخراج كامل ماده‌ی معدنی خاك‌برداری لازم می‌شود و بنابراین وسعت معدن عملاً بیش از ابعاد كانسار می‌شود. در كارگاه استخراج معدن روباز مهم‌ترین عامل تعیین كننده‌ی ابعاد معدن، پس از شرایط طبیعی و توپوگرافی، مقدار استخراج روزانه و میزان سرمایه‌گذاری است. عمر معدن روباز مانند معادن زیرزمینی به مقدار ذخیره و محصول بستگی دارد.
   متداول‌ترین روش استخراج معادن روباز روش استخراج پله‌ای است. در این روش كانسار را به‌صورت پله پله درآورده و آن‌گاه پله‌ها مورد استخراج قرار می‌دهند
   روش استخراج، نوع و محل فضای كارگاه استخراج را تعیین و عملاً ابعاد هندسی فضای لازم را مشخص می‌كند. كارگاه استخراجی منبع اصلی سوددهی یك معدن بوده و به‌همین دلیل با انتخاب صحیح روش استخراج می‌توان به اقتصاد معدن كمك ‌كرد

استخراج مس:
   چرخه‌ی بهره‌برداری مس به‌صورت روباز شامل حفاری، انفجار، بارگیری و حمل ماده‌ی معدنی است. كانه‌های خرد شده و روباره‌ها توسط بیل‌های بزرگ برقی یا دیزلی كه در كنار زون سطح فرسایش یافته و عریان‌شده‌ی كانسار به‌كار می‌آیند، بارگیری می‌شوند. خردكننده‌های متحرك مجهز به نوار نقاله در برخی معادن روباز نصب می‌شوند تا ماده‌ی معدنی خرد شده را به كارخانه‌ی مربوطه منتقل كنند كه این كار باعث صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌هاست. در سال‌های اخیر به‌كارگیری واگن برای حمل و نقل ماده‌ی معدنی كارگاه، به‌دلیل بالا بودن هزینه‌ی نگهداری و طولانی بودن مسیر حمل و نقل كه گاه تا چند مایل می‌رسد، منتفی شده است.
   روند كلی به سوی بارگیری كامیون‌های حمل و نقل كه ظرفیت آن‌ها به 170 تن و بیشتر می‌رسد، سوق داده شده است. فزون بر این عمل سیستم كنترل كامپیوتری حمل و نقل در افزایش بهره‌وری تاثیر بسزایی داشته است.
   بخشی درخور توجه از بهره‌برداری مس جهان از طریق روش‌های زیرزمینی است كه معمولاً نیروی كار و هزینه‌ی بیشتری از روش روباز را می‌طلبد. مس بهره‌برداری شده از معدن زیرزمینی در كشورهای گروه اقتصادی بازار به 3/84 میلین تن می‌رسد كه 52% آن در شیلی است، بیشتر معدن‌كاری‌های زیرزمینی به دو روش غارزنی و تونل‌های تقویت شده صورت می‌گیرد. روش غارزنی نیز خود بر دو نوع است غارزنی به روشSublevel Cewmy و غارزنی به روش Block Caving

الگوی عمومی تبدیل مس از كانه تا فرآورده
 
   كانه‌آرایی مس:

   بیشتر كانسنگ‌هایی كه در فرآیند كآن‌هارایی قرار می‌گیرند از نوع سولفورهای مس یا آمیزه‌ای از سولفورهای فلزات پایه‌اند كه باید خرد و آسیاب شوند و در محفظه‌های فلوتاسیون با معرف‌های گوناگون قرار گیرند تا بتوان آن‌ها را از سنگ دربرگیرنده یا از سولفورهای دیگر جدا كرد. با فرآیند فلوتاسیون می‌توان سولفورها و برخی از اكسیدها را به خوبی جدا كرد ولی روش خوبی كه برای استحصال مس از كانسنگ‌های اكسیدی به‌كار می‌رود روش فروشست است.
   به‌دلیل گوناگونی فراوان انباشته‌ها، روش‌های فروشست مس پیچیده‌تر و تخصصی‌تر شده است و گاه برای كانسنگ‌ها چند تكنیك استاندارد نیاز است. معمولاً پیش از فروشستن كانسنگ آن‌ها را برشته می‌كنند.
   چهار روش فروشست عبارتند از:
   1- گذر دادن محلول فروشوینده از درون باطله‌های كم‌عیار (Dump Leaching). 2- گستردن كانسنگ‌های اكسیدی برروی یك سطح آماده و پمپ‌كردن محلول شوینده بر روی آن‌ها‌ (Heap Leaching). 3- فروشستن كانسنگ در محل كارگاه معدن (In Situ Leaching). 4- خرد كردن مقدماتی كانسنگ و قراردادن آن‌ها‌ در مخازن بزرگ برای فروشستن

 در سال‌های اخیر روش نسبتاً نوین به نام فروشستن لایه نازك (Thin Layer) به‌كار گرفته شده كه ارزش اقتصادی دارد و از سال 1980 در چند معدن در شیلی به‌كار برده شد و شامل دو مرحله اصلی است:
   1- در برابر اسید سولفوریك قراردادن كانسنگ‌های ریز و به حال خود گذاشتن كانسنگ‌ها برای مدت زمان محدود و Curing.
   2- پاشیدن هرگونه محلول فروشوینده برروی كانسنگ آماده شده در مرحله‌ی پیشین آب‌شویی (Leaching).
   متداول‌ترین روش بازیابی مس از محلول‌های فروشوینده، روش رسوب‌گیری توسط قراضه‌های آهنی است. این روش رسوب‌های مسی به نام مس سیمانی را فرآوری می‌كند كه سپس به كمك دستگاه‌های معمولی ذوب و پالایش می‌شود. روش دیگر گذراندن محلول مس‌دار از درون یك‌سری مراحل حلال‌گیر است كه در این فرآیند، با استفاده از معرف‌های مبادله كننده‌ی یون، عیار مس در حلال‌ها بالا می‌رود و سپس در محفظه‌هایی به روش الكترولیتی، مس آن‌ها آزاد می‌شود و كاتدی از مس با عیار، به نسبت بالا بدست می‌آید. فرآیند هیدرومتالورژیكی برروی كانسنگ‌ها و كنسانتره‌های مس در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود معطوف كرده است زیرا سرمایه‌گذاری كمتری را نیاز دارد و از سویی آلودگی كمتری را موجب می‌شود. اما بیش از روش‌های معمولی به انرژی نیاز دارد.
   محلول‌های فروشوینده‌ای كه برای فروشستن كانسنگ‌های مس به‌كار می‌روند آمیزه‌ای است از اسید سولفوریك، سولفات فریك، آمونیاك، كلرورها و هیدروكسیدكلسیم (خوئی و همكاران، 1378).

نمایی از آسیاهای گلوله‌ای در مدار آسیای پرعیاركنی


    تغلیظ کانه‌های مس‌دار:

   کانه‌های مس‌دار که از طبقات مختلف قشر زمین به‌صورت روباز و یا عمقی استخراج می شوند، در محل معدن جهت صرفه جویی در انرژی سوخت کوره‌ها و صرفه جویی در عمل حمل ونقل و تهیه فلز مرغوب‌تر، پر عیار می‌گردد که این عمل شامل خرد کردن، دسته بندی و جدا کردن می‌باشد.
   کامیون‌های بزرگ مواد کانی استخراج شده را به‌طرف آسیاب‌های بزرگ حمل کرده، مواد کانی مس پس از خرد شدن اولیه توسط نوار نقاله به طرف کارخانه‌ی تغلیظ فرستاده می‌شوند در آنجا نیز مرحله‌ی دوم و سوم خردکردن صورت گرفته و سپس توسط غربال‌ها تقسیم‌بندی می‌گردند. دانه‌های ریز خردشده به‌طرف آسیاب‌های گلوله‌ای انتقال می‌یابند. و دانه‌های درشت غربال‌شده جهت خردشدن بیشتر، دوباره به آسیاب مخروطی بازگردانده می‌شوند.
   مواد کانی نرم‌ شده پس از خروج از آسیابهای گلوله‌ای، توسط دستگاه‌های جدا کننده، تقسیم‌بندی می‌شوند که در این حالت به‌صورت نرمه و با درصد وزنی حدود 35-15% می‌باشند. این مواد پس از افزودن معرف‌های شیمیایی لازم به طرف سلول‌های فلوتاسیون جهت تهیه‌ی کنسانتره‌ی 32% مس و دورکردن مواد زائد فرستاده می‌شوند. کنسانتره‌ی بدست آمده به‌ترتیب وارد دستگاه تقلیل آب و فیلتر و بالاخره وارد خشک‌کن استوآن‌های می‌گردد تا خشک و آماده برای تشویه گردد.

به‌طور کلی مس از دو روش مهم استخراج می‌شود که شامل روش پیرومتالورژی (خشک) و روش هیدرومتالورژی (تر) می‌باشد. در حدود 90% مس تولید شده در دنیا از کانه‌های سولفوری و از روش پیرومتالورژی حاصل می‌شود و روش هیدرومتالورژی برای استخراج مس از کانه‌های اکسیدی به‌خصوص کربناتها، سیلیکات‌ها و سولفات‌ها و همچنین دورریز کارخانه‌ها بکار می‌رود.
   روش‌های الکتروشیمیایی نیز برای تولید مس خالص نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل تصفیه‌ی الکتریکی آندها در حالت استخراج از روش پیرومتالورژی و استخراج الکترولیزی از محلول در روش هیدرومتالورژی می‌باشد (فرجی، 1371).

نمایی از كارخانه استحصال مس Balkhash در قزاقستان

    استخراج مس از كانه‌های سولفیدی (پیرومتالورژی):
   تقریباً 90% كانه‌ی مس اولیه‌ی دنیا به صورت كانه‌های سولفیدی است. سولفیدها به سهولت تحت عملیات هیدرومتالورژیكی قرار نمی‌گیرند، زیرا به‌راحتی حل نمی‌شوند. بنابراین قسمت اعظم استخراج مس توسط روش‌های پیرومتالورژی یا آتشی با كانی پرعیار شده‌ی مس انجام می‌شود. عمل استخراج شامل مراحل زیر می‌باشد:
   1- پرعیار كردن به روش فلوتاسیون، 2- تشویه (مرحله‌ی اختیاری)، 3- ذوب به صورت مات (در كوره‌های دمشی، شعله‌ای، الكتریكی یا تشعشی)، 4- مرحله تبدیل به مس حفره‌دار.
   محصول نهایی این مراحل متوالی، مس ناخالص حفره‌دار است كه باید قبل از ساخت و كاربرد، پالایش گرمایی (شعله‌ای) و الكترولیتی شود

  1- پرعیار كردن به روش فلوتاسیون:
   كانه‌های مس كه امروزه استخراج می‌شوند، كم‌عیارتر از آنند كه مستقیماً ذوب شوند. گرمایش و ذوب مقدار عظیمی مواد زائد، محتاج مقدار گزافی سوخت است. خوشبختانه، كانی‌های مس موجود در سنگ معدن را می‌توان توسط روش‌های فیزیكی پرعیار و به نحو اقتصادی ذوب كرد.
   موثرترین روش پرعیار كردن، فلوتاسیون است، كه در آن كانی‌های مس به شیوه‌ی انتخابی به حباب‌های هوایی كه از میان پالپ آبی حاصل از كانه‌ی نرم شده بالا می‌آیند، متصل می‌شوند. انتخابی بودن فلوتاسیون ناشی از به‌كار بردن معرف‌هایی است كه كانی‌های مس را آب‌ران می‌سازند، در حالی كه كانی‌های باطله آب‌گیر باقی می‌مانند. كانی‌های شناور شده در كف پایداری در بالای محفظه فلوتاسیون جمع‌آوری می‌شوند و به صورت كانه پرعیار شده درمی‌آیند. كانی پرعیار شده مس معمولا حاوی30- 20% مس است.
   خردكردن و نرم‌كردن كانه به ذرات ریز، پیش از عمل فلوتاسیون الزامی است و كاربرد فلوتاسیون باعث تغییر شیوه‌ی ذوب از كوره‌ی دمشی به كوره‌هایی از نوع اجاقی می‌شود، چرا كه بار كوره‌ی قبلی فقط باید مواد تكه‌ای باشد (فرجی، 1371).

نمایی از سلول‌های فلوتاسیون در كارخانه‌ی پرعیاركنی مس سرچشمه


 
   2- تشویه:

   عمل تشویه شامل اكسایش جزئی سولفیدهای پرعیار حاصل از فلوتاسیون و حذف جزئی گوگرد از آن‌ها به شكل So2 است. این كار توسط واكنش كانی پرعیار شده با هوا در دماهایی بین 700- 500 درجه‌ی سانتی‌گراد، در كوره‌های تشویه‌ی اجاقی یا تشویه‌كننده‌ی بستر سیال در شرایط كاملاً كنترل شده، انجام می‌گیرد. محصول كوره‌ی تشویه كلسین نامیده می‌شود كه مخلوطی از اكسیدها، سولفات‌ها و سولفیدهاست و تركیب شیمیایی آن توسط كنترل دمای فرآیند تشویه و نسبت هوا به كانی پرعیار شده، تغییر می‌كند. فرآیند تشویه معمولاً خودسوز است و جریان تغلیظ شده‌ای از گاز So2حدود 15-5% تولید می‌كند.
   از عمل تشویه اصولاً در كوره‌های ذوب شعله‌ای استفاده می‌شود كه هدف اصلی از آن خشك‌كردن و گرمایش بار كوره‌ی شعله‌ای، با استفاده از حرارت واكنش‌های گرمازای تشویه، است. محصولات گرم كوره‌ی تشویه نسبت به كانی پرعیار شده‌ی خیس و سرد، به انرژی كمتری برای ذوب نیاز دارند، بطوری كه عمل تشویه باعث صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در سوخت و افزایش آهنگ ذوب می‌شود. همچنین عمل تشویه باعث افزایش غلظت مس در مات FeS : Cu2S تولیدی در حین ذوب می‌شود، عاملی كه مقدار تبدیل ناگزیر بعدی (حذفFe و S) را كاهش می‌دهد


 3- ذوب مات:
   هدف از ذوب مات تهیه‌ی فاز سولفیدی مذاب (مات)، شامل تمامی مس موجود در بار و فاز سرباره‌ی مذاب بدون مس است. مات متعاقباً برای تشكیل مس حفره‌دار ناخالص اكسید می‌شود و سرباره‌ی مرحله‌ی ذوب مستقیماً یا بعد از مرحله‌ی بازیابی مس دور ریخته می‌شود.
   عمل ذوب توسط ذوب تمامی بار كوره در دمایی حدود 1200 درجه‌ی سانتی‌گراد معمولاً همراه با روان‌ساز سیلیسی، انجام می‌گیرد. سیلیس، آلومین، اكسیدهای‌ آهن، آهك و سایر اكسیدهای جزئی، سرباره‌ی مذاب را تشكیل داده و مس، گوگرد، آهن اكسید نشده و فلزات قیمتی، مات را تشكیل می‌دهند. سرباره سبك‌تر از مات و در آن تقریباً غیر قابل حل است و به سهولت از آن جدا می‌شود.
   یكی از هدف‌های مهم ذوب مات، تولید سرباره‌ای جداشدنی شامل حداقل میزان مس است. این كار توسط اشباع تقریبی سرباره از سیلیس، از طریق گرم نگه‌داشتن كوره به حد كافی بطوری كه سرباره‌ مذاب و سیال باشد، و با اجتناب از شرایط اكسیدی اضافی، عملی است. این شرایط اخیر برای كاهش هر چه بیشتر تشكیل منیتیت جامد الزامی است چراكه شرایط چسبنده‌ای ایجاد می‌كند و مانع جدا شدن مات از سرباره می‌شود.
   عمل ذوب اغلب اوقات در كوره‌های شعله‌ای سنتی انجام می‌گیرد. كوره‌های دمشی هنوز در برخی نقاط، به‌ویژه در جاهایی كه كانه‌ها به صورت تكه‌ای در دسترس باشند، به‌كار می‌روند، و كوره‌های الكتریكی در بعضی مناطق كه نیروی برق آسان است مورد استفاده قرار می‌گیرند. یك فرآیند جدیدتر به‌نام ذوب تشعشعی از واكنش‌های تشویه به عنوان منبع گرمایی جهت ذوب استفاده می‌كند كه به علت نیاز كم آن به سوخت در تعدادی ار كارخانه‌های جدید به كار گرفته شده است (فرجی، 1371).

ذوب مات


 
   متداول‌ترین روش‌های ذوب به شرح زیر می‌باشند:

   الف- كوره‌ی دمشی:

   اگر چه استفاده گسترده از روش فلوتاسیون جهت تهیه كانی پرعیار شده باعث كاهش استفاده از كوره‌ی دمشی (بلند) شده است، اما هنوز تعدادی از كارخانه‌ها به‌ویژه در ژاپن و آفریقا از آن استفاده می‌كنند. كوره‌ی دمشی دستگاهی است كه به طور مداوم كار می‌كند و در آن بار سرد از یك تنوره‌ی عمودی، هم‌زمان با صعود گازهای گرم (حاصل از سوختن كك و سولفیدهای موجود در بار با هوایی كه از نزدیك كف كوره بدان دمیده می‌شود) پایین می‌آید. نتیجه‌ی این عمل خشك‌شدن، گرمایش و ذوب بسیار موثر بار، هم‌زمان با نزول آن برای تشكیل مات و سرباره در كف كوره است.
   ذوب مواد سولفیدی مس در كوره‌ی دمشی توسط كلوخه‌هایی از كك متالورژی (كه از تخریب زغال‌سنگ قیری بدست می‌آید) و مقدار آن به 10-5% شارژ می‌رسد. كك به عنوان قسمتی از سوخت مورد نیاز بوده و از طرفی باعث ایجاد قابلیت نفوذ و نگهداری بار می‌شود. بقیه‌ی مواد تشكیل دهنده‌ی بار نیز باید كلوخه‌ای باشند تا گازهای داغ بتوانند از میان فضاهای موجود در بار بالا روند. بنابراین، مواد حاوی مس باید از تكه‌های درشت سنگ معدن یا كانی پرعیار شده‌ای كه هم‌جوشی شده ،تشكیل شده باشند.
   محصولات كوره‌ی دمشی سرباره و مات مذاب است كه پس از جمع‌آوری به تناوب خارج می‌شوند. گرمای لازم برای ذوب توسط احتراق كك و گوگرد تولید می‌شود. می‌توان جهت تامین گرمای اضافی برای فرآیند، سوخت‌های مایع (مازوت) یا گازی (گاز طبیعی) را از طریق زنبورك‌ها به كوره تزریق كرد
نوع مطلب : دانستنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 18 مرداد 1398 10:20 ق.ظ
Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your
blog posts. After all I will be subscribing on your feed and I'm hoping you write again very
soon!
پنجشنبه 17 مرداد 1398 10:49 ب.ظ
My brother recommended I would possibly like this
website. He used to be entirely right. This post actually made my day.
You cann't consider simply how so much time I had spent for this info!
Thank you!
یکشنبه 13 مرداد 1398 01:24 ب.ظ
thanks a lot a great deal this amazing site is usually elegant and
simple
دوشنبه 31 تیر 1398 02:05 ب.ظ
I will right away snatch your rss feed as I can't in finding your
email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you've
any? Kindly allow me realize so that I may just subscribe.

Thanks.
یکشنبه 30 تیر 1398 06:03 ق.ظ
thanks lots this web site is official and also simple
دوشنبه 24 تیر 1398 10:03 ق.ظ
The ads are at the mercy of many of the binding laws of the State of
Israel.
یکشنبه 23 تیر 1398 10:15 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have
really enjoyed surfing around your blog posts. After all I
will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
یکشنبه 23 تیر 1398 09:25 ق.ظ
I just like the helpful information you supply in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again right here regularly.
I am relatively sure I will be informed many new stuff proper right here!

Best of luck for the following!
جمعه 21 تیر 1398 02:21 ب.ظ
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!
چهارشنبه 19 تیر 1398 07:05 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the most up-to-date results Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Searching
for escort girls? Discrete apartments? Produce a quick
search by region
سه شنبه 18 تیر 1398 11:27 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
in a few minutes a villa rented by city, a number of rooms lofts and villas.
Be in awe of the wonderful pictures and data that they have
to make available you. The site is a center for every person the ads inside field, bachelorette party?
Use somebody who leaves Israel? Regardless of the reason why you must rent a villa for a
future event or perhaps a team recreation appropriate for any age.
The website is also the middle of rooms by way of the hour, which is another subject, for lovers who are searching for an opulent room equipped for discreet entertainment which has a spouse or lover.
Whatever you are looking at, the 0LOFT website produces a
search for you to find rentals for loft villas and rooms throughout
Israel, North South and Gush Dan.
دوشنبه 17 تیر 1398 02:19 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He could be nice, with incredible arms and
a chest that is different on this sweater. We're standing in front of each other discussing how we live, what you want money for hard
times, what we're interested in on another person. He starts saying
that they have been rejected many times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting his
lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for an excuse right.
But inform me, make use of reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he said as I get closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you want ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone who knows whatever they want. A person who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid when trying something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of trying something mroe challenging, especially on the subject of making a new challenge in bed ', I intimate ‘And I enjoy women that are direct, who cut throughout the chase, like you merely did. For being
honest, this is a huge turn on.
شنبه 15 تیر 1398 05:57 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino. They are handsome.

Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes
and the prettiest lips I've seen. He's nice, with incredible arms including a chest that shines within this sweater.

We're standing ahead of each other dealing with our way of life, what we would like money, what we're looking for on another person. He
starts telling me that she has been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I believe that He smiles at me, biting his
lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for
reasons right. But identify, can you reject me,
can you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he said as I purchase nearer to him and kiss him.

‘The very next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I enjoy how you would think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus as part of his leg, massaging it slowly. ‘So what can you wish in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone you never know what you want. A person that won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid when trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of attempting interesting things, especially when it comes to making new things in the sack ', I intimate ‘And I love women that are direct, who cut over the chase, like you only did. To generally be
honest, it really is a huge turn on.
جمعه 14 تیر 1398 10:24 ق.ظ
Howdy! Thhis blog post coud not be written any better!
Going through this article reminds me of my previous
roommate! He continually kept preaching about this. I am going tto forward this article to
him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!
پنجشنبه 13 تیر 1398 06:03 ق.ظ
Sexy2call Quick search and get the modern results Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Complete a quick search by region
چهارشنبه 12 تیر 1398 09:45 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino. He or she is handsome.
Brown hair slicked back, glasses that are great for
his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen.
He's well built, with incredible arms plus a chest that sticks out during this sweater.
We're standing in front of one another speaking about
people, what we would like money for hard times, what we're interested in on another person. He starts telling me that they
have been rejected a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting
his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for a
reason right. But analyze, you wouldn't reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you today?' he explained as I get nearer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I enjoy how we think.' , he said.

For now, I start scrubbing my hindfoot in the leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you wish girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you will never know what we want. Somebody that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared of attempting new stuff,' he says. ‘I'm never afraid of trying new things, especially in relation to making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And Everyone loves girls that are direct, who cut through the chase, like you recently did. To become
honest, which is a huge turn on.'
سه شنبه 11 تیر 1398 05:40 ب.ظ
Sexy2call Quick search to get up to date results Look
for a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation.
Interested in escort girls? Discrete apartments? Come up with a quick search by region, the best portal in Israel
for discreet apartments and escort girls, a variety of youth ads that will give you service and guidance you did not know, do a search by
city in order to find you the dream girl for the next indulgence, business meeting?
Ads tend not to include and or provide and
or encourage and or imply the provision of sexual
services. The ads are at the mercy of each of the binding laws
of your State of Israel.
دوشنبه 10 تیر 1398 10:33 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by region,
find in a few minutes a villa rented by city, several different rooms lofts
and villas. Be afraid of the photos and knowledge that the site has to offer you.
The website is a center for everyone the ads inside the field, bachelorette party?
Enjoy a friend who leaves Israel? No matter what the main reason you will need to rent a villa for a future event or perhaps a group recreation made for any age.

The website is also the center of rooms because of the hour,
which is already another subject, for lovers who are searhing for
a deluxe room equipped for discreet entertainment by using
a spouse or lover. Regardless of the you are looking for, the 0LOFT website
creates a search for you to identify rentals for loft
villas and rooms throughout Israel, North South
and Gush Dan.
شنبه 8 تیر 1398 05:11 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. They're
handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel eyes
and the most beautiful lips I've seen. He or she is well made, with
incredible arms along with a chest that sticks out about this sweater.
We're standing in the front of each other discussing our everyday life,
what we'd like money, what we're seeking on another person. He starts telling
me that they have been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have
faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a good reason right.
But inform me, you would not reject me, do you
Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you currently?' he explained as I am closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I'm keen on how you would think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my calcaneus in her leg, massaging it slowly. ‘So what can that suits you in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion what we want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid when attemping a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of attempting interesting things, especially in relation to making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And I adore females who are direct, who cut over the chase, like you just did. To get
honest, what a huge turn on.
پنجشنبه 6 تیر 1398 03:38 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino. He's handsome.
Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. They are well-built,
with incredible arms and also a chest that shines for this sweater.
We're standing before of each other dealing with our everyday life, what we want money for hard
times, what we're in search of on another person. He starts telling me that she
has been rejected lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He
smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for good reason right.
But figure out, can you reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you currently?' he stated as I get much better him and kiss him.

‘The next time don't ask, do it.' I reply.

‘I love how you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my heel bone in her leg, massaging it slowly. ‘What do that suits you girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone you will never know what you want. Somebody that won't say yes even though I said yes. Someone who's unafraid of trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt something totally new, especially on the subject of making interesting things in the bedroom ', I intimate ‘And I like females who are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To generally be
honest, that's a huge turn on.
سه شنبه 4 تیر 1398 07:35 ب.ظ
"We should build to another crescendo, cheri," he said. "And we will have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded with lust, as well
as the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended
effect. I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide
between my sensitive lips. I felt the of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I
wanted him to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I used to be aching to possess him inside, and I really could tell that his ought to push that wonderful hard cock inside me
was growing. His moans grew to fit mine, and I knew the impression of my wet pussy lips for the head of his cock was getting excessive for of us.


"Let the finale begin," he stated, and hubby slid the
top of his cock inside me.

Both of us gasped because he held his cock there for a moment.
I contracted my pussy to him further inside, and the man threw
his head back in the sensation. Inch by excruciating
inch he pushed his cock inside me, and each and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful simply because it filled me, but I want to everything inside me.
I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and
then he plunged his cock completely in.
یکشنبه 2 تیر 1398 06:37 ق.ظ

Great content. Regards!
generic cialis with dapoxetine import cialis cheap cialis preis cialis 20mg schweiz dosagem ideal cialis canadian drugs generic cialis cialis lilly tadalafi deutschland cialis online only best offers cialis use cialis prices
یکشنبه 2 تیر 1398 05:27 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find during first minutes a villa rented by city, many different rooms
lofts and villas. Be stunned at the photos
and data that the site has to present you.

The site is a center for every person the ads in the field,
bachelorette party? Like an associate who leaves Israel?
Regardless of what the explanation you should rent a villa for the
two event or just a bunch recreation suited to
any age. The website is also the centre of rooms with the hour, which is already
another subject, for lovers who are searching for a deluxe room
equipped for discreet entertainment by using a
spouse or lover. Whatever you would like, the 0LOFT website
creates a try to find you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 1 تیر 1398 02:11 ب.ظ

Truly all kinds of good information.
cost of cialis cvs cialis 20mg preis cf low cost cialis 20mg cialis without a doctor's prescription cialis canada prezzo di cialis in bulgaria viagra vs cialis buy cialis online legal cialis 20 mg effectiveness cialis authentique suisse
شنبه 1 تیر 1398 09:04 ق.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of precous
experience concerning unexpected feelings.
جمعه 31 خرداد 1398 06:27 ق.ظ

With thanks, I like it.
cialis rezeptfrei cialis 200 dollar savings card only now cialis for sale in us preis cialis 20mg schweiz safe dosage for cialis cilas no prescription cialis cheap cialis online we like it safe cheap cialis cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:15 ب.ظ

Lovely information, Cheers!
prices for cialis 50mg buy cialis online cheapest american pharmacy cialis generic cialis with dapoxetine trusted tabled cialis softabs cialis prezzo di mercato cialis 05 the best choice cialis woman cialis price thailand venta cialis en espaa
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:29 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.

He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the most
beautiful lips I've seen. They are well-built, with incredible arms and a chest that sticks out for this sweater.
We're standing ahead of one another dealing with people, what we
would like into the future, what we're seeking on another person. He starts saying that they have
been rejected loads of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for reasons right.
But figure out, can you reject me, do you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right now?' he explained as I receive far better him and kiss him.

‘Next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I prefer how you would think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘What do you enjoy ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows what you want. Somebody that won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when you try something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt interesting things, especially when it comes to making something mroe challenging in the sack ', I intimate ‘And I really like girls who are direct, who cut with the chase, like you recently did. For being
honest, this is a huge turn on.'
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:10 ب.ظ

Truly quite a lot of fantastic knowledge!
what is cialis what is cialis cialis for sale in europa estudios de cialis genricos cialis dosage cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen wo cuanto cuesta cialis yaho cialis 50 mg soft tab cialis rezeptfrei sterreich
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:20 ق.ظ

Awesome facts, Thanks!
cialis 20mg preis cf female cialis no prescription cialis 5 mg scheda tecnica generic low dose cialis cialis baratos compran uk price cialis wal mart pharmacy cialis for sale south africa generic low dose cialis viagra vs cialis vs levitra overnight cialis tadalafil
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ایجاد خبرنامه ایمیلی
فال امروز

 
 
بالای صفحه